GFC Gondwana-Alaria Cup 2023

[center]

[/center]

Gondwana this is the moment you’ve been waiting for, a time that can bring everyone in a nation together, or tear it apart. It’s time to see who the best in Gondwana is, and who will be headed to the 2024 World Cup Nystatiszna. Here are the groups.

GROUP A: Iassath, Hausberg, Sayyed, Maankijkeland
GROUP B: East Cerdani, Termonn, Durdanini, Vlas Isles
GROUP C: Joralesia, Dræset, Mizore, V.N.G.
GROUP D: Talusi, Ayaupia, Vaklori, Toloria
GROUP E: Korćetta, West Cerdani, Orderia, New Leganés
GROUP F: Zemeprievadai, Varletia, Meremaa, Nagato
GROUP G: Serramal, Esteira, United Malordia, Satō
GROUP H: Augustia, Twelijnland, Auravas, Piorunpreria

Talusi & West Cerdani are ones to keep your eyes on, runners up and World Cup Champions respectively, they are primed to return to the World Cup. Although I’m sure our East Cerdani hosts would love to trip up their counterparts.

[center]—VIEW GROUPS & FIXTURES HERE—[/center]

image

[center][size=150]Week One Results[/size][/center]

[center][size=125]Group A[/size][/center]

[center]Maankijkeland 0 - 2 Iassath[/center]
[center]Sayyed 1 - 2 Hausberg[/center]

[center][size=125]Group B[/size][/center]

[center]Vlas Isles 0 - 4 East Cerdani[/center]
[center]Durdanini 1 - 2 Termonn[/center]

[center][size=110]–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–[/size][/center]

image

[center][size=150]Week Two Results[/size][/center]

[center][size=125]Group C[/size][/center]

[center]V.N.G. 3 - 0 Joralesia[/center]
[center]Dræset 4 - 1 Mizore[/center]

[center][size=125]Group D[/size][/center]

[center]Vaklori 4 - 0 Talusi[/center]
[center]Ayaupia 2 - 1 Toloria[/center]

[center][size=110]–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–[/size][/center]

image

[center][size=150]Week Three Results[/size][/center]

[center][size=125]Group E[/size][/center]

[center]Korćetta 1 - 2 Orderia[/center]
[center]West Cerdani 3 - 2 New Leganés[/center]

[center][size=125]Group F[/size][/center]

[center]Meremaa 1 - 2 Varletia[/center]
[center]Nagato 3 - 1 Zemeprievadai[/center]

[center][size=110]–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–[/size][/center]

image

[center][size=150]Week Four Results[/size][/center]

[center][size=125]Group G[/size][/center]

[center]Satō 0 - 2 United Malordia[/center]
[center]Esteira 1 - 0 Serramal[/center]

[center][size=125]Group H[/size][/center]

[center]Twelijnland 0 - 1 Augustia[/center]
[center]Auravas 1 - 4 Piorunpreria[/center]

[center][size=110]–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–[/size][/center]

image

[center][size=150]Week Five Results[/size][/center]

[center][size=125]Group A[/size][/center]

[center]Hausberg 4 - 1 Maankijkeland[/center]
[center]Iassath 4 - 0 Sayyed[/center]

[center][size=125]Group B[/size][/center]

[center]Termonn 0 - 1 Vlas Isles[/center]
[center]East Cerdani 2 - 1 Durdanini[/center]

[center][size=110]–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–[/size][/center]

image

Week Six Results

Group C

Mizore 1 - 2 V.N.G.

Joralesia 0 - 2 Dræset

Group D

Toloria 3 - 2 Vaklori

Talusi 1 - 2 Ayaupia

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Seven Results

Group E

New Leganés 3 - 0 Korćetta

Orderia 2 - 0 West Cerdani

Group F

Zemeprievadai 1 - 1 Meremaa

Varletia 2 - 3 Nagato

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

International Gondwanan Sports News

BREAKING: NOVARAN NATION IN THE GFC

The Gondwanan Football Conference said in a statement today that, “After further inspection, Varletia has been disqualified from the Gondwana-Alaria Cup. This is due to the nation not being in Gondwana, but instead being in Novaris. We apologize for all inconveniences this has caused.” This has caused outrage in fans and spectators across the region and the Urth. No one knows how this could’ve happened, a nation from a different continent joined GFC. What could this mean for the future of the association? The GFC has said that they will host a conference in the coming days to address all the concerns that everyone has. More updates will be posted as they come in.

image

Week Eight Results

Group G

Serramal 0 - 1 Satō

United Malordia 0 - 4 Esteira

Group H

Piorunpreria 0 - 2 Twelijnland

Augustia 0 - 2 Auravas

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Nine Results

Group A

Iassath 0 - 0 Hausberg

Maankijkeland 3 - 1 Sayyed

IASSATH AND HAUSBERG HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

MAANKIJKELAND AND SAYYED HAVE NOT ADVANCED

Group B

East Cerdani 1 - 0 Termonn

Vlas Isles 1 - 0 Durdanini

EAST CERDANI AND VLAS ISLES HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

TERMONN AND DURDANINI HAVE NOT ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Ten Results

Group C

Joralesia 1 - 0 Mizore

V.N.G. 1 - 3 Dræset

DRÆSET AND V.N.G. HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

JORALESIA AND MIZORE HAVE NOT ADVANCED

Group D

Talusi 1 - 2 Toloria

Vaklori 1 - 1 Ayaupia

AYAUPIA AND TOLORIA HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

VAKLORI AND TALUSI HAVE NOT ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Eleven Results

Group E

Orderia 1 - 1 New Leganés

Korćetta 2 - 1 West Cerdani

NEW LEGANÉS AND ORDERIA HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

KORĆETTA AND WEST CERDANI HAVE NOT ADVANCED

Group F

Varletia 0 - 2 Zemeprievadai

Meremaa 1 - 2 Nagato

NAGATO AND ZEMEPRIEVADAI HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

MEREMAA AND VARLETIA HAVE NOT ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Twelve Results

Group G

United Malordia 0 - 2 Serramal

Satō 1 - 0 Esteira

ESTEIRA AND SATŌ HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

SERRAMAL AND UNITED MALORDIA HAVE NOT ADVANCED

Group H

Augustia 0 - 1 Piorunpreria

Twelijnland 2 - 1 Auravas

PIORUNPRERIA AND TWELIJNLAND HAVE ADVANCED TO THE KNOCKOUT ROUND

AUGUSTIA AND AURAVAS HAVE NOT ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Thirteen Results

Iassath 2 - 0 Vlas isles

Dræset 2 - 4 Toloria

IASSATH AND TOLORIA HAVE ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Fourteen Results

Orderia 0 - 1 Zemeprievadai

Esteira 3 - 1 Twelijnland

ZEMEPRIEVADAI AND ESTEIRA HAVE ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Fifteen Results

East Cerdani 0 - 1 Hausberg

Ayaupia 3 - 2 V.N.G

HAUSBERG AND AYAUPIA HAVE ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Sixteen Results

Nagato 2 - 1 New Leganés

Piorunpreria 3 - 0 Satō

NAGATO AND PIORUNPRERIA HAVE ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Seventeen Results

Iassath 3 - 1 Toloria

Zemeprievadai 2 - 1 Esteira

IASSATH AND ZEMEPRIEVADAI HAVE ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–

image

Week Eighteen Results

Hausberg 0 - 1 Ayaupia

Nagato 0 - 3 Piorunpreria

AYAUPIA AND PIORUNPRERIA HAVE ADVANCED

–VIEW GROUPS AND FIXTURES HERE–